Jak mogę podłączyć mojego e-marka create do aplikacji desktopowej e-mark create?

E-marka można połączyć z aplikacją dekstopową na dwa sposoby – przez WiFi (opcja głównie dla laptopów i komputerów przenośnych) oraz przez kabe USB.
 
Ważne: Podczas pierwszego podłączenia, ZAWSZE należy używać opcji WiFi. Po pierwszej aktualizacji, możliwym będzie używanie połączenia przez USB.

Przełączanie się między WiFi a USB

By zmienić sposób łączenia się urządzenia z komputerem należy użyć jednego z dwóch przycisków w lewej, dolnej części aplikacji. Warto wspomnieć, że e-mark może być podłączany w dowolnym momencie, niezależnie od wybranej formy. By móc łączyć się z innymi urządzeniami, wymagane jest w pierwszej kolejności rozłączenie sieci (nawet w przypadku zmiany z USB na WiFi).
 
 

Mam problemy z połączeniem się z aplikacją desktopową przez USB. Co robić?

Po podłączeniu e-marka do komputera z wykorzystaniem kabla USB, powinna zaświecić się różowa dioda LED w tylnej części obudowy e-mark. Jednocześnie aplikacja powinna poinformować o nawiązanym połączeniu. Jeżeli tak się nie stanie, proszę uruchomić ponownie e-mark podobnie jak aplikację desktopową. Powinno to rozwiązać problem. 
 

Mam problem z połączeniem się z aplikacją desktopową po wykonaniu aktualizacji oprogramowania firmware. Co robić?

Po dokonaniu aktualizacji oprogramowania firmware e-mark uruchomi się ponownie automatycznie. Może okazać się potrzebne ponowne uruchomienie e-mark oraz aplikacji desktopowej przez użytkownika.
 

Połączenie WiFi przy korzystaniu z aplikacji desktopowej

Podczas korzystania z aplikacji desktopowej z wykorzystaniem połączenie WiFi wymagane jest rozłączenie połączeń LAN.
 

Sygnały świetlne przy połączeniu

Dioda umiejscowiona w tylnej części sygnalizuje połączenie z aplikacją / urządzeniem – niebieski kolor oznacza przesył danych przez WiFi, różowy zaś USB. Brak podświetlenia, jest równoznaczny z brak połączenia e-marka z aplikajcą.
 
 

Średnia ocena: 0 (0 głosów)